Översättning av "mining engineering" till svenska

Bergsingenjör är översättningen av "mining engineering" till svenska.

mining engineering

Engineering concerned with the discovery, development and exploitation of coal, ores, and minerals, as well as the cleaning, sizing and dressing of the product.

+ Lägg till

engelska - svenska ordlista

  • Bergsingenjör

    engineering discipline that involves the practice, the theory, the science, the technology, and applicatIon of extracting and processing minerals from a naturally occurring environment

    By the time he was 32 years old, he had made a large personal fortune as a mining engineer and consultant.

    Vid 32 års ålder hade han gjort sig en stor förmögenhet som bergsingenjör och konsulent.

  • Visa algoritmiskt genererade översättningar

Automatiska översättningar av " mining engineering " till svenska

  • Glosbe

    Glosbe Translate
  • Google

    Google Translate

Fraser som liknar "mining engineering" med översättningar till svenska

Lägg till

Översättningar av "mining engineering" till svenska i sammanhang, översättningsminne